Další zajímavostiHodinky

Hodinky rozdělujeme do dvou základních kategorií - mechanické (automatické) a quartzové.

Historie prvních mechanických hodinek se traduje kolem roku 1511. Zde je již poskládáno základní soukolí poháněné hnací pružinou a zakončené krokem. Pouzdro hodinek je vyrobeno ze železa, protože slitin v tuto dobu příliž nebylo. Tvarem byly hodinky válcovité, což bylo estetické a krásně se do tohoto tvaru napasoval strojek.

Hodinky se připínaly k náramkům jako ozdoba a ukazovaly čas hodinovou ručičkou. Jednalo se o kusovou produkci a každý kus byl prakticky originál. Pro stoupající zájem ze strany klientů se první výroby kapesních hodinek roku 1587 ujal francouzský přistěhovalec Karel Cusin, který se v tento čas rozhodl vyrábět první série hodinek ve švýcarském městě Ženeva. Tehdy bylo Švýcarsko poměrně chudá zem a pracovní síla byla levnější než ve Francii. Přitom švýcarští hodináři byli pečliví a schopní a díky tomu začala výroba hodinek vzkvétat.

A hodinky se začaly zmenšovat tak, aby se lépe vešly do kapes a byly lehčí na nošení. První menší kapesní hodinky byly vyrobeny hodinářem Jeanem-Baptistem Duboulem. Byly vyrobené v Ženevě ve Švýcarsku. A spolu se zmenšováním hodinek se začaly hodinky i více zkrášlovat, aby vedle ukazatele času byly hodinky i estetickým doplňkem. První malovaný smaltovaný číselník byl vyroben roku 1932.

Budeme-li chtít seřadit značky až k nejlepší nebo jiným slovem řečeno nejdražším, nikdy se toto v hodinářském průmyslu říci nedá. Spravedlivější je spíše řadit jednotlivé značky do sekcí. Začnene-li řadit hodinky dle cen, první sekci můžeme mít Tissot, Certina, Mido, Edox.

Nad touto sekcí máme hodinky Maurice Lacroix, Eterna, Raymond Weil, Oris, Fortis, Rado. Další sekce se skládá ze značek Tag Heuer, Baume & Mercier, Breitling, Omega, Panerai, Chopard a Cartier. A nyní jsme u třetí nejluxusnější sekce, kde nacházíme značky Rolex, Zenith, Glashütte. Druhá nej sekce obsahuje značky IWC Schaffhausen, Jaeger LeCoultre, Piaget. Nejluxusnější značky světa jsou Blancpain, Breguet, A. Lange a Shöne, Piguet, Vacheron Constantin, Patek Philippe.