Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím

Další zajímavostiSlovník pojmů

Korunka - většinou vroubkované kolečko umístěné na vnější straně pouzdra u číslice 3. Korunkou se nastavuje čas, popř. datum, den v týdnu, u mechanických hodinek je korunkou prováděn nátah pera atd.

Luneta - luneta je obvodový (většinou kulatý) rámeček kolem skla. Tvarem a velikostí lunety jsou hodinky hodně ovlivňovány co do designu - obecně platí, že čím je luneta větší, tím jsou hodinky sportovnější. Původ otáčecí lunety je pro časoměrné účely.

Automatic - hodinky s nápisem automatic (povětšinou přímo na číselníku) jsou mechanické hodinky s nástavbou samonátahu. Tyto hodinky se natahují pohybem ruky, ale většinou se dají natahovat (spíše donatahovat v případě potřeby) i korunkou. Automatické hodinky mají velmi dlouhou životnost.

Komplikace - komplikací je u hodinek nazýván mechanismus nad standardem strojku jicího. Za komplikaci se však nepovažuje datum, nýbrž např. bicí mechanismus hodinek.

Mechanické hodinky - původ všech hodinek jsou hodinky natahující se ručně nejčastěji každý den - hodinky mechanické.

Quartz - latinsky krystal. Hodinky s tímto nápisem na číselníku jsou poháněné baterií a přesnost chodu je řízena krystalem. Tyto hodinky chodí nezávisle na jakémkoliv pohybu ruky, jelikož energie pohánějící strojek je z baterie, která je vložena v hodinkách. Hodinky quartz jsou velmi přesné (cca. 3 vteřiny deiference měsíčně) a jsou dobře odolné případným nárazům. Quartzové hodinky jsou komfortní.

Rezerva chodu - rezervou chodu je myšlena doba, po kterou jsou automatické či mechanické hodinky odloženy (bez nátahu) a jsou schopné držet si po tuto danou dobu čas.

Chronograf - česky stopky. Hodinky osazené nástavbou chronografu jsou hodinky, které jsou schopny měřit různé časové úseky s různou přesností (dle typu strojku).

Chronometr - vyregulovaný automatický stroj na nejvyšší možnou přesnost. Chronometrované strojky mají povolenou denní diferenci +4/-6 vteřin denně.

Perpetual calendar - česky věčný kalendář. Hodinky opatřené tímto mechanismem poznají krátké a dlouhé měsíce a tudíž máte na hodinkách stále přesný datum.